Doktor Cytryna

Sezonowa wymiana opon w samochodzie Ruda Śląska

Kiedy temperatura w Polsce spada poniżej 7°C , kierowcy zaczynają myśleć o wymianie opon na zimowe, by zdążyć przed pierwszym śniegiem. To samo dzieje się w drugą stronę – kiedy wiosną temperatura sięga powyżej 7°C, kierowcy rozważają założenie wersji letnich. Jednak jeden chłodniejszy lub cieplejszy dzień nie wystarczy, by umawiać wizytę w warsztacie samochodowym. Temperatura powinna być już stabilna, a w Polsce często jest tak, że marzec wita nas piękną, wiosenną pogodą, a w kwietniu mamy znów opady śniegu. Magiczna granica 7 stopni jest więc umowna, a decyzja o wymianie opon powinna być zależna od obserwacji długoterminowych prognoz pogody i doświadczenia. Jednak, jak wiadomo — wymiana opon w Polsce nie jest obowiązkowa. Czy warto zatem skorzystać z usługi serwisu wulkanizacyjnego, kiedy pomyśleć o wymianie opon i po co to robić?

Wymiana opon Ruda Śląska

Po co wymieniać opony?

Polska nie ma prawnego uregulowania, jeśli chodzi o wymianę opon. Podobnie jest w Belgii, na Węgrzech, w Bułgarii czy w Danii. Inaczej jest między innymi w Niemczech, Czechach, Estonii czy Finlandii — w tych państwach wymiana opon jest koniecznością.

Po co wymieniać opony? Dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy! Nawet budżetowe opony dobrze radzą sobie w ujemnych temperaturach. Mają dobrą stabilność na śniegu, radzą sobie na zamrożonych drogach i błocie pośniegowym. Co byłoby, gdyby zimowe opony były używane także latem? Zetknięcie ich z gorącą betonową lub asfaltową nawierzchnią przyspiesza ścieranie bieżnika, wystarczyłby więc jeden sezon, by całkowicie zużyć gumę. Zużycie to jedno, natomiast starty bieżnik skutkuje nie tylko gorszą trakcją, ale i wydłużeniem drogi hamowania. To odległości z rzędu 20-25 metrów, co znacznie wpływa na Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy oraz bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu.

Wymiana opon zimowych lub letnich dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale również dostawczych i ciężarowych. Będą to oczywiście inne ogumienia, ponieważ tak zwane dostawczaki czy busy poddawane są większym obciążeniom oraz intensywniejszej eksploatacji.

Wulkanizacja Ruda Śląska

Sezonowe czy całoroczne?

Nie bez powodu istnieją dwa typy — mówi się, że tak zwana zimówka nigdy nie będzie tak dobra latem, jak letnia, a opony letnie nie będą tak dobre zimą, jak zimówki. Całoroczne wersje nie zawsze będą bardziej ekonomicznym wyborem, ponieważ zużywają się szybciej. Konstrukcja całoroczna opiera się w dużej mierze na bieżniku zimowym. Nie bez powodu — to zimowe warunki są trudniejsze, więc to priorytet dla opon całorocznych. Ten typ jest najczęściej zalecany do aut poruszających się po mieście, o przebiegach ok. 15 tysięcy km rocznie. Powyżej tej liczby oraz przy większej intensywności jazdy — w bardziej wymagających terenach — zaleca się stosowanie dwóch wersji opon.

Wulkanizacja i wymiana opon w warsztacie samochodowym — przebieg i koszt

Przed wymianą ogumienia na zimowe, należy odpowiednio wyważyć koła. Dzięki temu unikniesz uciążliwych wibracji, które pogarszają prowadzenie auta i szybszego zużywania elementów zawieszenia. Cena wyważenia kół różni się m.in. w zależności od materiału felg. Usługa z felgami aluminiowymi to koszt ok. 50 zł, z felgami stalowymi ok. 30-40 zł. Jednak ostateczna cena podawana jest dopiero po pełnym przeglądzie każdego samochodu i ustaleniu, jakie części należy wymienić, czasem będą to opony i koła, a czasem felgi samochodowe. Producenci zalecają również wymianę zaworów gumowych.

Wulkanizator zwraca także uwagę na odpowiedni poziom ciśnienia w oponach. Dlatego przed dłuższą podróżą powinieneś zwrócić uwagę na czujniki ciśnienia i dostosować je do zaleceń producenta. Pamiętaj, by ciśnienie sprawdzać przed użytkowaniem, nigdy w rozgrzanych oponach.

Wymiana ogumienia składa się z kilku etapów.

– Na początku należy zdjąć wentyle.
– Następnie spuścić powietrze z opony i podważyć jej stopkę.
– Kolejno umieścić felgę pośrodku maszyny do montażu opon i zdemontować odważniki.
– Następnym krokiem jest dopasowanie ramienia montażowego do rozmiaru opony i przekręcenie stopki do góry.
– Ostatnią czynnością jest montowanie nowego wentyla.

Serwis wymiany opon Śląsk

Jak składować zmienione opony?

Wymiana poszła gładko, co później? Zdemontowane opony lub koła należy odpowiednio przechowywać, aby przetrwały do kolejnej pory roku. Idealne do tego będzie chłodne, ciemne i suche pomieszczenie. Nie powinieneś przechowywać ich jednak w kotłowni czy w pobliżu transformatorów, ponieważ ozon jest szkodliwy dla gumy. Z kolei składowanie opon i kół na otwartej przestrzeni, naraża je na działanie promieniowania UV. Kompletne koła możesz wieszać na hakach lub ustawiać w słupkach jedno na drugim. Z kolei opon znajdujących się luzem nie wolno wieszać. Mogą być ustawione w słupkach, jednak nie wyższych niż cztery na sobie.

Serwis opon w Rudzie Śląskiej — gdzie wymienić opony?

Co prawda, można wymienić opony samodzielnie, bez pomocy fachowca. Jednak wymiana ogumienia w serwisie samochodowym wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z nich jest na pewno czas i jakość wykonania. Serwis dysponuje profesjonalnym sprzętem, wykwalifikowanymi pracownikami oraz gwarancją wysokiej jakości realizacji usług. Oddając auto do mechanika, zyskujesz czas, który musiałbyś poświęcić na wymianę opon zimowych i letnich. Tym bardziej że – jeśli nie zajmujesz się tym zawodowo – zajęłoby Ci to znacznie dłużej niż osobie, która wymienia opony na co dzień. Oddajesz auto i w tym czasie możesz zająć się swoimi sprawami – proste i wygodne!

Kolejnym plusem jest to, że dobry specjalista nie zakończy swojej pracy jedynie na wymianie opon. Sprawdzi także pozostałe części auta, jakość płynów czy hamulców. Jeśli zauważy jakąś usterkę podczas okresowej wymiany opon – zakomunikuje Ci to, zaproponuje rozwiązanie, czyli sposób naprawy. To gwarancja bezpieczeństwa na drodze, ale też niższe koszty utrzymania auta. Łatwiej jest naprawić coś, co dopiero zaczyna się psuć, niż wymieniać daną część na nową, kiedy już nie ma innej opcji.

Dlatego tak istotne jest – co na pewno potwierdzi każdy kierowca – znalezienie właściwego i najlepszego warsztatu samochodowego, któremu można zaufać i zawsze liczyć na jego pracowników. Jeśli mieszkasz w mieście Ruda Śląska lub okolicach, wybierz serwis, który oferuje wymianę opon na najwyższym poziomie i sprawdź ofertę Doktora Cytryny!

Oprócz usług wulkanizacyjnych czy przeglądów aut świadczymy usługi związane także z: mechaniką, elektryką, blacharstwem, lakiernictwem oraz oferujemy fachową usługę dedykowaną. Naszą specjalnością jest serwis zawieszeń hydropneumatycznych w Citroenach, jednak każda marka jest mile widziana! Mamy kompleksowe podejście do samochodów, więc nieważne, z jakim problemem przyjeżdżasz – Doktor Cytryna go rozwiąże!

Termin wymiany opon w serwisie samochodowym

Stawiamy na profesjonalizm i sprawny kontakt z klientem. Jeśli chcesz zmienić opony, możesz do nas zadzwonić albo pisać na czacie w mediach społecznościowych. Na pewno uda nam się wspólnie znaleźć dogodny termin Twojej wizyty. W gorącym okresie sezonowej wymiany opon inne warsztaty mogą mieć problem z szybkimi terminami, ale nie Doktor Cytryna! Skontaktuj się z nami, wspólnie dobierzemy odpowiadający Ci termin wymiany opon i sprawnie umówisz wizytę.

Dodatkowo social media Doktora Cytryny są pełne ciekawostek i porad ze świata motoryzacji, koniecznie zaobserwuj profil na Facebook’u, by być na bieżąco! 

Mechanik Ruda Śląska