Doktor Cytryna

Wymiana klocków hamulcowych Ruda Śląska | serwis samochodowy

Jeśli jesteś kierowcą lub dopiero przygotowujesz się do egzaminu, to z pewnością wiesz, że klocki hamulcowe to bardzo ważny element układu hamulcowego. Razem z tarczami tworzą parę, która zmniejsza prędkość pojazdu lub powoduje jego całkowite zatrzymanie. Klocki hamulcowe to niepozorny, ale jakże ważny element całego samochodu. To od nich zależy nie tylko Twoje bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak istotną kwestią stają się regularne przeglądy u mechanika oraz wymiana klocków. Kiedy zabrać auto do specjalisty? Jak zachować sprawny układ hamulcowy? Gdzie sprawdzić stan klocków hamulcowych w Rudzie Śląskiej? Jak długo trwa wymiana i ile kosztuje usługa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Co powoduje uszkodzenia układu hamulcowego

Na początku należy wyjaśnić zasady działania systemu. Kiedy wciskasz pedał, działa on jak dźwignia, która wyzwala działanie całego układu. Siła nacisku się zwiększa, pompa zaczyna tłoczyć płyn poprzez sztywne i giętkie przewody do zacisków. Ciśnienie płynu się zwiększa, a Twoja siła nacisku na pedał sprawia, że metalowe tłoczki dociskają powierzchnię roboczą klocka hamulcowego do powierzchni tarczy hamulcowej. Mówiąc krótko – dzięki sile tarcia klocka i tarczy hamulcowej nabierasz prędkości lub się zatrzymujesz. 

Do najczęściej pojawiających się przyczyn uszkodzeń klocków zalicza się ich przegrzewanie oraz nierównomierne zużywanie. Za pierwszą usterkę odpowiadają sami kierowcy, którzy np. podczas zjazdu ze wzniesienia trzymają wciśnięty pedał hamulca. Do nierównomiernego zużywania się powierzchni ciernej dochodzi wtedy, gdy klocki mają inne wymiary lub gdy współpracują one ze zużytymi tarczami. Dlatego często wymiana klocków i tarcz hamulcowych idą ze sobą w parze. Oczywiście nie należy czekać z wymianą aż do momentu pojawienia się usterki. Wizyta w warsztacie samochodowym, regularny serwis i wymiana tych części po przejechaniu określonej liczby kilometrów, to podstawa. 

Wymiana klocków hamulcowych – jak często należy ją wykonywać?

Klocki hamulcowe są jednym z elementów całego układu hamulcowego, który pełni istotną funkcję w aucie. Do pozostałych elementów należą także tarcze, pompa, metalowe tłoczki wraz z uszczelnieniem, płyn oraz przewody hamulcowe. Klocki hamulcowe to wyposażenie samochodu niezwykle eksploatowane, które co jakiś czas należy wymieniać. Ich wytrzymałość zależy od: jakości materiału ciernego, z którego są wykonane, stanu tarczy hamulcowej czy samego auta. W tych z manualną skrzynią biegów wymiany będą rzadsze, od tych z automatyczną. W przypadku automatycznych skrzyń biegów auto zaczyna się toczyć podczas wrzucania biegu, a to minimalizuje zużycie okładzin. Dużo zależy także od stylu jazdy i eksploatacji pojazdu. Przy spokojnej jeździe po mieście zaleca się wymienić je co 30-50 tys. km. Natomiast dynamiczna jazda, gwałtowne hamowanie lub jazda w trudnych warunkach skraca ich żywotność do 10-20 tys. km.

Wymiana klocków hamulcowych Ruda Śląska

Dlaczego warto zrobić przegląd układu hamulcowego?

Korzystanie z samochodu, kiedy ma usterki związane z układem hamulcowym, przynosi więcej szkód niż korzyści. Owszem, może zdążysz podjechać do sklepu lub odebrać dziecko ze szkoły, ale sporo przy tym ryzykujesz. To, że pora na auto-serwis, może sygnalizować m.in.:

  1. Pogorszenie efektywności hamowania – a co za tym idzie, wydłuża się długość drogi, jaką potrzebuje pojazd do całkowitego zatrzymania;
  2. Ściąganie na boki przy hamowaniu;
  3. Wydobywanie nieprzyjemnych dźwięków – piszczące hamulce, szumienie, tarcie. Szczególnie jest to łatwe do usłyszenia w przypadku starszych modeli klocków, które wyposażone są w specjalne blaszki, a gdy okładzina jest już mocno zużyta, blaszki te zaczynają się o siebie ocierać;
  4. Ciągłe wyświetlanie ikon na desce rozdzielczej samochodu – pojazdy nowszej generacji, które są wyposażone w inteligentne systemy, poinformują Cię o konieczności wizyty u mechanika za pomocą migających kontrolek lub komunikatów wyświetlanych w komputerze pokładowym;
  5. Pulsowanie pedału hamulca;
  6. Niewidoczne rowki okładzin. Możesz sprawdzić to zdejmując koła, np. podczas sezonowej wymiany opon;
  7. Drgania kierownicy.

Jeśli chcesz dalej cieszyć się bezpiecznym i komfortowym podróżowaniem, nie powinieneś lekceważyć powyższych objawów awarii i czym prędzej umówić wizytę u mechanika.

Koszt i czas wymiany klocków hamulcowych

Niestety trudno jednoznacznie określić, ile trwa wymiana tego podzespołu, ponieważ zależy to od wielu składowych. Orientacyjny czas to około godziny. Czynnikami, które mogą wydłużyć czas wymiany, mogą być np. zapieczone śruby lub zaciski.

Wymiana klocków w samochodzie rozpoczyna się od poluzowania śrub, które mocują felgi kół do piasta. Auto zostaje umieszczone na stabilnym, równym podłożu, unieruchomione i uniesione przy pomocy specjalnego podnośnika. Kiedy samochód jest odpowiednio przygotowany, fachowiec odkręca i demontuje koła. Kolejno odkręca zaciski hamulcowe. Przy tym punkcie może również sprawdzić stan przewodów elastycznych oraz skontrolować tłoczki hamulcowe. Kiedy wszystko jest w porządku, mechanik wsuwa tłoczki i umieszcza klocki hamulcowe w zaciskach. Montuje także czujniki, które mierzą grubość klocków. To jeszcze nie koniec! Następnym krokiem jest nasmarowanie prowadnic smarem miedziowym wysokotemperaturowym oraz oczyszczenie gniazd zacisków. Jeśli chodzi o zaciski, to te muszą także zostać oczyszczone z korozji i zabezpieczone przed rdzą. Ostatni etap to montaż zacisku, przykręcenie koła oraz kontrola poziomu płynu hamulcowego.

Dodatkowo czas wymiany zależny jest także od tego, czy wymianie podlegają same klocki, czy konieczna jest również wymiana tarczy hamulcowej. Z tej usługi powinieneś korzystać co 2-3 wymianę klocków.
Wymienione i nowe klocki powinny się dotrzeć i odpowiednio ułożyć. Dlatego na początku nie należy wciskać przysłowiowego gazu do dechy i hamować w miarę delikatnie, bez mocnego i gwałtownego naciskania pedału hamulca.

Wycena również jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników m.in. miasta czy modelu auta. Jednak możemy przyjąć, że średni koszt waha się pomiędzy 100 a 300 zł.

Samodzielnie czy w warsztacie?

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz wymienić klocki samodzielnie to tak, możesz to zrobić. Jednak tutaj pojawiają się pewne komplikacje i zagrożenia. Na pewno musisz mieć w zanadrzu cały zestaw narzędzi, które będą przydatne (m.in. smar miedziowy, lewarek, ściągacz, szczota druciana). Dodatkowo praca w domowym warsztacie czy garażu, bez podnośnika może być po prostu niewygodna i uciążliwa. Jeśli robisz to pierwszy raz lub nawet któryś z rzędu – będziesz musiał poświęcić więcej czasu niż specjalista. W niektórych modelach aut niezbędne będzie podłączenie komputera diagnostycznego, aby cofnąć tłoczek hamulcowy. Niewłaściwy montaż może powodować ściąganie auta w trakcie hamowania albo zmniejszał jego skuteczność. To z kolei wiąże się z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa.

Zostawiając auto w profesjonalnym warsztacie samochodowym, zyskujesz sporo czasu – stosunek kosztu do ceny jest naprawdę korzystny. Zyskujesz także gwarancję bezpieczeństwa. Fachowiec zajmuje się tym na co dzień, jest odpowiednio przygotowany. Na dodatek, przy pracy, mechanik może sprawdzić pozostałe elementy układy hamulcowego i jeśli będzie taka potrzeba – od razu je naprawić.

Gdzie wymienić klocki hamulcowe?

Jeśli już zdecydowałeś się na wizytę w warsztacie, masz przed sobą spory wybór. Jednak, jak się pewnie przekonasz lub już przekonałeś, nie każdy z nich potrafi dostosować się do klienta. Z większością warsztatów możesz kontaktować się jedynie telefonicznie, niektóre są zamykane już po 16, a jeszcze inne nie sprowadzają części w Rudzie Śląskiej.

Znalezienie najlepszego warsztatu samochodowego może być trudne i wymagać wielu prób. Chyba że od razu trafisz do serwisu Doktor Cytryna i zadbasz o swoje auto. Co wyróżnia Doktora Cytrynę? Terminowość, wieloletnie doświadczenie i znakomity kontakt z klientem. Magazynowa 16 to miejsce, gdzie kompleksowo zadbasz o swoje auto.  Oferowane usługi to: wulkanizacja i wymiana opon, mechanika, elektryka, blacharstwo oraz lakiernictwo. Nie wiesz, czy usterka jest mechaniczna, czy elektryczna? Nie szkodzi, specjaliści na pewno znajdą przyczynę problemu.

Doktor Cytryna to sprawdzony i godny zaufania warsztat. Mówią o tym m.in. opinie, które możesz znaleźć w wizytówce Google. Osoby, które już powierzyły swoje pojazdy Doktorowi, piszą m.in. „Praktycznie przy pierwszym telefonie można przyjechać i zostawić samochód bez umawiania na tydzień dwa do przodu. Fachowo sprawnie ceny przystępne jak za fachową usługę” oraz „Cała naprawa wraz z regeneracją skrzyni biegów trwała kilka dni. Po naprawie autko płynie jak nowe. Widać profesjonalizm”. Sprawdź i sam się przekonaj!

Wizytę możesz umówić:

  • telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 690 684 682
  • mailowo, pisząc wiadomość na adres: biuro@doktorcytryna.pl
  • przy pomocy chatu na profilu Facebookowym

Skoro już o profilu na serwisie społecznościowym Facebook mowa – zaobserwuj Doktora Cytrynę, by być na bieżąco z moto ciekawostkami oraz poradami.

Mechanik Ruda Śląska